Beton DelmeIMG_8806
uygulaması, demir donatılı ya da demir donatısız tüm beton zeminlerde, granit, mermer gibi tüm hassas yüzeylerin delinmesinde sıfır vibrasyonla betona hanhangi bir zarar vermeden yapılmalıdır. Delme makineleriyle sessiz, darbesiz ve tekrar bir tamirat gerektirmeden 10 mm ile 600 mm arasındaki çapta, 600 cm derinliğe kadar yatay, dikey ve düşey konumlarda 45 derece ile 90 derece açılarla betonda delme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu makinelerin genel kullanım alanları ise kalorifer tesisatı geçişleri, sıhhi tesisat geçişleri, temiz su gider geçişleri, pis su gider geçişleri, klima çıkışları, doğal gaz borusu geçişleri ile baca ve havalandırma geçişleridir. Bu uygulamanın en büyük avantajı ise delme sonrası beton yapıda herhangi bir çatlağın meydana gelmemesidir.
Karot Makinesi İle Delik Açılmasına Beton Delme Denir
Çeşitli amaçlarla, binalarda karot makinesi yardımıyla delik açılması uygulamasına beton delme adı verilmektedir. Betonda delme işlemi, yatayda ve düşeyde, demir donatılı veya donatısız her türlü betonda, üstelik titreşim olmaksızın yapılabilmektedir. 16 mm çap betondan başlayarak, 500 mm çap betona kadar delme işi yapılmaktadır. Ayrıca belirli çaplarda 10 metre derinliğe kadar betonun delinmesi mümkün olabilmektedir. Üstelik isteğe bağlı şablon ile betonun tam merkezinden delme işlemi yapılabilmektedir. Bu makinelerle açılı delme işlemi yapmak ta mümkün olmaktadır. Bu konuda hizmet veren firmalar betonun delinmesi, betonun kesilmesi ve filiz ekimi uygulaması yapmaktadır. Betonda delme işlemi karot makinesi ile yapılmaktadır. Bu teknik genellikle tesisat deliklerinin açılmasında, küçük boyutlardaki açılımlarda, depremde zarar görmüş binalardan örnek alınmasında kullanılmaktadır. Karotla delme işleminde tesisat delikleri açılabilir. Su, doğalgaz ve elektrik tesisatı ile tüm gider deliklerinin açılmasında karot makinesi kullanılmaktadır. Bu delmeler genellikle ufak çaplarda olmaktadır. Küçük ebattaki açılımlar ise havalandırma delikleri, pencere yeri açılmasıdır. Bu işlemlerde yine karot makinesi kullanılmaktadır. Betondan numune alınması işleminde, çeşitli nedenlerle betondan numune alınmaktadır. Ancak genellikle en çok depremde hasar görmüş binalardan örnek alınmaktadır. Alınan örnek, ilgili laboratuarlarda incelenerek rapor hazırlanmaktadır. Bunların dışında beton kesme makinesinin kurulmasının mümkün olmadığı açılımlarda yine karot makinesi kullanılmaktadır. Bu makine ile yan yana delikler açılmakta, tıraşlama yöntemiyle istenilen ebatlarda betonda delme işi yapılabilmektedir.
Farklı Çaplarda Beton Delinebilir
Karot makinesi ise farklı çaplarda ve farklı beton kalınlıklarında ve ayrıca istenilen boyutlarda beton delmek mümkün olabilmektedir. Beton içerisinde bulunan demir ve donatı, beton delme işlemi esnasında makineyi zorlamaz. Bu sayede delme işi kolaylıkla yerine getirilebilir. Ayrıca yatay ya da düşeyde karot da alınabilmektedir. Karot makinesi çalışırken titreşim olmaz ve sıfır vibrasyonla beton delinir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte karot makinesi ile uygun aparatlar kullanarak betonun 4 metre derinliğe kadar delinebilmesi mümkün olmaktadır. Karot makinesi su ile çalışmaktadır. Bu nedenle de uygulama yapılan alanda çevre temizliği için önlem alınmalıdır. Karot makinesinin kullanıldığı bir diğer alan da, sanayi tipi makinelerin çalışacakları yere sabitlenmesi işlemidir. Zemine veya perdeye bağlanacak her türlü makine ve malzemenin delikleri karot makinesi ile delinir. Ayrıca çelik konstrüksiyon binaların unutulan ankrajlarının delikleri re karot makinesi ile kolaylıkla delinmektedir. Arkasına ulaşılamayan her türlü perde ve döşeme de, beton kalınlığı en çok 2,5 metreye kadar olanlar, yine karot makinesi kullanılarak delinebilir. Karot makinesiyle beton delme işlemi güvenli ve kolay bir şekilde yerine getirilebilmektedir. Karot makinesi ile yalnızca beton değil, her türlü mermeri ve kayayı delmek mümkündür. Yapılacak tek şey, delinecek olan alanın türüne göre uygun karot uçları kullanmaktır. Aslında bu konu, karotla delme işinde önemli bir ayrıntı olmaktadır. Yapılacak işe göre uygun malzeme kullanılmadığı zaman gerek maliyet açısından, gerekse iş gücü ve zaman açısından zarara uğranılabilir. Betonun delinmesi işlemine başlamadan önce işlem yapılacak yerde aplikasyonun yapılması, yanlış bir uygulama yapılmaması açısından önemlidir. Karot makinesi, delik işlemi yapılacak yere çok iyi sabitlenmeli ve titreşim mutlaka önlenmelidir. Sabitlemenin iyi yapılmaması halinde beton delme işlemi esnasında karot ucunda kırılma olur ve işlem tamamlanamaz.
Birbirinden Değişik Makineler Vardır
Betonun delinmesi işleminde kullanılmak üzere değişik marka ve modelde, farklı özelliklerde birçok karot makinesi bulunmaktadır. Beton delme kapasiteleri, motor gücü, kullanılan aparatlar açısından aralarında fark bulunmaktadır. Bu yüzden yapılacak olan beton delme işlemine uygun makinenin seçilmesi önemlidir.